Привіт! Всі ми знаємо що в неділю не можна працювати. А також, якщо повірити гуглу то і голитись, різати ножицями, прати, вишивати, митись і вчитись! Але чому? Сьогодні будемо розбиратись з цим питанням, а ви там часом, підписуйтесь на наш канал, але тільки якщо сьогодні не неділя!
Більшість із нас знає, що існує Божа заповідь: “Пам'ятай день святий святкувати” (Вих 20,8-10). І якщо всім ясно чому Різдво - це день святий, або будь-яке інше важливе свято, то з неділею тут складніше. То ж давайте заглянемо в історію святкування цього дня. Не секрет, що в єврейській традиції днем відпочинку є субота, як символ останнього дня тижня, коли Бог відпочивав по створенню світу. Для християн святим днем стала неділя - перший день тижня, як символ нового сотворення, що почалось у Христовому воскресінні.
Стоп, тут не ясно. Що там сотворилось у неділю? Ісус Христос воскрес у неділю, чим переміг смерть і тим розпочав своє діло спасіння кожної людини зокрема. Іншими словами, воскресіння повторюється кожного разу, коли ми знову творимо Церкву-спільноту Ісуса, яку він зробив також в неділю зіславши Духа Святого на апостолів. Лише цей живий імпульс отриманий в спільноті дає християнам силу на щодень практикувати те, що написано в Євангелії.
Отже, неділя від самого початку християнства була радісним днем, бо нагадувала світлу подію Христового Воскресіння. З тієї причини в неділю не було і немає посту чи поклонів.
Християнське святкування неділі можна виділити двома рисами: участю в святій літургії і залишенням тяжкої фізичної роботи. Про літургію в нас є окреме відео, а сьогодні ми б хотіли сконцентрувати увагу на другій рисі - недільному відпочинку.
В перших століттях, християнська релігія була переслідувана, тому вірні мусили працювати в неділю, а літургію відправляли пізно ввечері, або рано вранці. Більшу свободу Церква отримала за імператора Костянтина Великого у 313 році. Він навіть видав перші закони на державному рівні про недільний відпочинок, в яких наголошував: “У високошановний день сонця хай відпочивають усі судді, міське населення і всякого роду ремісники”. Треба тут наголосити, що саме християнське бачення життя: не як рабів, а Божих дітей, натхнене Євхаристією, зробило неділю - майже повсюдно у світі - днем відпочинку. В парі з державними законами і Церква щораз більше наказує своїм вірним залишати фізичну працю в неділю. Константинопольський патріарх Никифор каже що у неділю християни навіть не повинні подорожувати. Ось так найстарша християнська традиція докотилась і до нас, переживши при цьому мільйон поправок нашими прародичами.
Але найсмішніше стає тоді, коли людина 21 століття каже, що в неділю не можна прати, бо “Бог відпочивав і ми маємо відпочивати”. Та ні :) Просто колись, прання було реально важкою фізичною працею і це займало цілий день і очевидно що ніхто не встигав піти на літургію.
Або я ще намагалась пояснити заборону голитись в неділю - може тому що чоловіки могли сильно порізатись своїми саморобними лезами і через це не йшли до церкви? Ну, а заборона “різати ножицями” залишиться для нас загадкою, хіба якщо хтось знає - напишіть в коментарях звідки вона походить.
Отже, поради для людини 21 століття:
Центральною подією святкування неділі є літургія. Бог має стати на перше місце і приватно і суспільно. Християнин повинен піти до храму, взяти участь у літургії. А всi iншi моменти треба обговорювати залежно від ситуації. Включити пральну машинку, натиснувши одну нещасну кнопку чи пришити ґудзик - можна. Поремонтувати раптово зломану трубу - можна, але запланувати початок ремонту на неділю - ні. Відчуваєте різницю? Очевидно, що голитись і митись в неділю можна, і голову в неділю дозволено мити. Про це якось навіть смішно говорити :) Можна робити все, що вам приносить радість. Чому не можна шити в неділю? Звичайно, що можна, якщо це не ваша звичайна робота. Хіба ви через своє захоплення не підете на літургію, тоді не можна.
Також популярне питання: а якщо мені поставлять зміну на неділю? Якщо ви встигнете піти на літургію, тоді великої проблеми нема. А якщо ні, постарайтесь поговорити з роботодавцем. Якщо ситуація вже зовсім погана і ви змушені працювати в неділю і не можете змінити роботу, тоді підіть на вечірню в суботу, бо це початок неділі, а в саму неділю свої думки і вчинки постарайтесь максимально присвятити Богу.
Так що основне, в неділю і свята, піти на спільну молитву - літургію, прийняти Євхаристію, а потім мудро відпочивати. Наприклад придумайте якусь сімейну традицію: можливо спільний обід з бабцею і дідусем. Або присвятіть час своїм друзям, ну або книжці на яку ніколи немає часу.
Святкуймо по-Божому!